תרומות על הבאר
(13 דצמבר 2018) קישור מהיר: המעין ספריית משעול היכל הגבורה וההנצחה שיעורי הרב עמיטל

תלמידים

ישיבת ההסדר שעלבים נוסדה בשנת תשכ"א בקיבוץ שעלבים המשקיף על עמק איילון באמצע הדרך שבין תל אביב לבין ירושלים. בשל היותה בין ישיבות ההסדר הראשונות, תרמה ישיבת שעלבים רבות לעיצוב דמותו של ההסדר ולגיבוש השתלבותו המוצלחת במסגרת הצבאית.

סביב ישיבת ההסדר הלכו והתגבשו עם השנים מוסדות חינוך שונים דוגמת ישיבה תיכונית, חטיבת ביניים, בית ספר יסודי, אולפנא לבנות ועוד.

כהמשך ישיר לישיבת ההסדר, פועל במקום כולל לאברכים המכינים את עצמם להסמכה לרבנות במסגרת בחינות הרבנות הראשית לישראל. לרשותם של האברכים בכולל עומד מקום מגורים בקריית הישיבה, וכן מלגת קיום. כל זאת מתוך מגמה להכשיר קבוצת עילית של אברכים שתקרין בהמשך הדרך על ציבורים שונים ומגוונים במדינת ישראל.

כדי לצייד את האברכים ביכולת חינוכית, קיים במסגרת הישיבה מכון להכשרת מורים המעניק לתלמידיו את האפשרות לקבל תואר שווה ערך לתואר אקדמי בחינוך.

ישיבת ההסדר שעלבים היא "אם" הגרעינים התורניים בעיירות הפיתוח, החל מהגרעין בבית שמש ועד הגרעין בקצרין. שליחות זו הינה אחד מן הפירות של החינוך למעורבות קהילתית שניתן בישיבת שעלבים.

ישיבת ההסדר ממוקמת במרכזה של קריית החינוך. התנאים הסביבתיים העוטפים את הישיבה מהווים את המצע המתאים לטיפוחן של המשימות הרוחניות העומדת בפני התלמידים. בית המדרש וכיתות הלימוד מרווחות וממוזגות, אוצר הספרים העומד לרשות התלמידים הוא מן הגדולים בארץ, הפנימיות מטופחות וטובלות בירק, מדשאות וצמחיה.

כרטיס הביקור האידיאולוגי של ישיבת ההסדר שעלבים עובר דרך שלשת קדקודי המשולש של 'תורת ישראל', 'עם ישראל', ו'ארץ ישראל'.

תורת ישראל - בכל העומק, בשיטתיות וברמה גבוהה, בעיסוק בתחומים הרחבים ביותר של התורה החל מלימוד עיוני ישיבתי, דרך לימוד הלכתי, וכלה בלימוד של תחומי המחשבה וההשקפה השונים.

עם ישראל - מעורבות קהילתית בנעשה בתחומי החברה השונים. הפצת יהדות באמצעות דוכני הפצה בערבי שבתות וחגים. הכשרת אברכים לתפקידי חינוך ואחריות ציבורית.

ארץ ישראל - הגנה פיזית על מרחבי ארץ ישראל במסגרת השירות הצבאי. הכוונה להתיישבות בכל מרחבי ארץ ישראל מתוך אמונה עמוקה בקשר שבין העם לבין ארצו.

כרטיס הביקור החינוכי של ישיבת ההסדר שעלבים הוא חום, אהבה, וקשר עם צוות הר"מים והאברכים.